Оїдіум

06/01/2019
автор УкрАгро Ресурс

Культура, що уражуєтьсяВиноград

Тип збудника: Гриб

Назва збудника: Uncinula necator Burrill

Захворювання поширене майже у всіх районах вирощування винограду, але ступінь прояву його не однаковий.

Хвороба проявляється на всіх зелених органах винограду, у вигляді сіруватого нальоту, який легко стирається. Спочатку наліт з'являється  на поверхні листя, потім поширюється і на нижній бік, черешки та пагони. Потім на листках з'являються дрібні бурі плями відмираючих ділянок тканини, які зливаючись утворюють сітчастий візерунок, що виділяється на зеленому фоні живої тканини. Уражене листя стає крихким, передчасно засихає, а краї їхніх пластинок скручуються доверху. На уражених пагонах хвороба проявляється у вигляді борошнистого нальоту, під яким при стиранні видно темні розпливчасті плями. До осені наліт стає щільнішим, а пагони - червонувато-коричневі, вкриті борошнистим нальотом. При ранньому розвитку захворювання ягоди перестають рости і всихають, але не обсипаються до кінця вегетації. При пізнішому розвитку оїдіуму ягоди розтріскуються та загнивають.

Збудник хвороби - сумчастий гриб Uncinula necator Burrill. порядку Erysiphales (в конідіальній стадії його називають Oidium tuckeri Berk.).

 Вважається, що гриб зимує в стадії спокою потовщеною грибницею на пагонах.

У роки сильного ураження шкодочинність оїдіуму дуже велика. Ураження листя призводить до зменшення асиміляційної діяльності, що в свою чергу знижує врожай. Уражені пагони слабко розвиваються, повільно дозрівають та значно більше, ніж здорові пошкоджуються морозами. Уражені ягоди стають непридатними для вживання.

Методи боротьби:

Регулярне розпушування міжрядь, знищення бур'янів, підв'язування, пасинкування та обрізування, кущів. Застосування комплексних добрив, так як однобічне внесення азоту знижує стійкість рослин до оїдіуму.

Застосування фунгіцидів Хорус, Квадріс та препаратів на основі сірки (Тіовіт Джет). Висаджування стійких сортів.