Фітовтороз

06/01/2019
автор УкрАгро Ресурс

Культура, що уражується: Картопля

Тип збудникаГриб

Назва збудникаPhytophthora infestans dBy

Ця хвороба, яка відома вже понад 100 років, стала поштовхом до інтенсивного вивчення природи та причин хвороб, а праці про фітофтороз картоплі вважаються початком розвитку досліджень в галузі фітопатології.

Захворювання поширене в усіх районах вирощування картоплі, та але найбільше шкодить на Поліссі України.

Хвороба уражує листки, стебла, ягоди та бульби. Найбільш інтенсивно хвороба розвивається на початку цвітіння. На листі  та стеблах спочатку з'являються дрібні бурі плями, які згодом швидко збільшуються. Листя в'яне, поникає, чорніє та засихає, а за вологої погоди гниє. З нижнього боку листка , навколо плям, при вологій погоді або ранковій росі спостерігається білий павутинний наліт. На бульбах хвороба проявляється у вигляді сіруватих, а пізніше буруватих заглиблених плям різного розміру.

Збудник хвороби - гриб Phytophthora infestans dBy. порядку Perosporaceae, родини Pythiaceae, класу ооміцетів.

Під час вегетації гриб поширюється за допомогою зооспор, які проростають тільки в краплинній волозі.

Інкубаційний період хвороби залежить тільки від температури і коливається від 3 до 16 днів.

Зараження бульб відбувається від зооспорангіїв, які при рясних дощах змиваються з листя на ґрунт, але частіше зараження відбувається під час копання, коли бульби контактують із зараженою поверхнею ґрунту чи бадиллям.

Під час зберігання хвороба від бульб не передається, але в місцях ураження під впливом різних мікроорганізмів відбувається їх загнивання.

Зимує гриб на бульбах у формі грибниці.

Шкідливість фітофторозу полягає у значному зменшенні асимілюючої поверхні листків, що негативно позначається на процесі утворення і нагромадження поживних речовин у рослині, особливо в період бульбоутворення. Хворі рослини утворюють недорозвинені і в незначній кількості бульби.

Часто при значному ураженні гички картопляною гниллю недобір урожаю досягає 70% і більше.

Методи боротьби: сівозміна, ридоміл голд, квадріс, татту та ін.