Хвороби кукурудзи

06/01/2019
автор УкрАгро Ресурс

Культура, що уражається:Кукурудза

Тип збудника: Гриб

Назва збудника: Ustilago maydis (DC.) Cda. (U.zeae Unger)

Виявляється майже скрізь, де вирощують кукурудзу.

Хвороба уражує всі органи рослини, крім зародкових коренів. На уражених органах з'являються пухироподібні здуття різного розміру — від невеликих до 15 см і більше в діаметрі. ,Найбільші здуття утворюються на качанах і стеблах. На листках вони дрібні, звичайно у вигляді групи шорстких зморшок, які пізніше підсихають до утворення спор.

Спочатку ураження проявляється біля піхви листків, інколи біля повітряних коренів, а згодом на листі, стеблах, волоті та качанах. Під кінець вегетації рослин хвороба уражує і репродуктивні бруньки. Найважча форма захворювання — ураження стебла. При такому ураженні рослина викривляється, частина рослини, яка знаходиться вище ураженого місця перетворюється в сажкові нарости і відмирає.

Збудник пухирчастої сажки кукурудзи - базидіальний гриб Ustilago maydis (DC.) Cda. (U.zeae Unger) порядку Ustilaginales. Цей гриб при дозріванні здуттів утворює величезну масу теліоспор. При руйнуванні оболонки здуття теліоспори розлітаються і уражують молоді органи кукурудзи. При наявності вологи теліоспори проростають протягом кількох годин. Оптимальною для проростання теліоспор є температура – 23 - 25°С, а при температурі 12°С проростання спор припиняється.

Сухі теліоспори можуть зберігати життєздатність до чотирьох років, але в природі вони швидко втрачають схожість при змочуванні водою.

Первинним джерелом інфекції стають спори, які перезимували у здуттях на рештках рослин.

На ступінь розвитку пухирчастої сажки значно впливає вологість грунту. При відхиленні вологості грунту від оптимальної (60%) як в меншу, так і в більшу сторону сприяє посиленню розвитку хвороби. Посилюється розвиток пухирчастої сажки і при одночасному розвитку летючої.

Шкода від пухирчастої сажки залежить від розміру здуттів та їх кількості на рослині. Великі здуття можуть знижувати урожай на 60 і більше відсотків, середні - на 25%, а невеликі здуття - на 10%.

Більшість вчених схильна до думки, що нарости із сформованими теліспорами можуть бути такими ж токсичними, як і ріжки. Тому не рекомендується використовувати на корм тваринам у свіжому вигляді або для силосування частини рослин із здуттям пухирчастої сажки.

Методи боротьби: підбір стійких сортів і гібридів, сівозміна, протруєння насіння.